مدیریت پیکربندی چیست؟ تمام آنچه که نیاز است بدانید

مدیریت پیکربندی چیست؟ تمام آنچه که نیاز است بدانید

بمدیریت پیکربندی چیست ؟

رای درک مدیریت پیکربندی، اجازه دهید با یک سناریوی فرضی شروع کنیم. تلفن هوشمند دوست شما در حال مرگ است! و شما باید برای آن شارژر پیدا کنید. اولین سوال شما ممکن است این باشد که “چه نوع گوشی هوشمند؟” از آنجایی که برندها از شارژرهای مختلفی استفاده می کنند.مدیریت پیکربندی چیست
حال، این واقعیت را در نظر بگیرید که پریزهای برق در سراسر جهان پیکربندی های مختلفی دارند. نه تنها باید بدانید که به دنبال چه نوع دوشاخه ای هستید، بلکه باید بدانید که چه نوع دوشاخه ای را به منبع تغذیه وصل کنید. هر لحظه که این جزئیات مهم را ندارید، باتری گوشی رو به اتمام است.

هدف اصلی مدیریت پیکربندی فهرست کردن این اطلاعات است تا بتوانید سریع و با اطمینان عمل کنید. مدیریت پیکربندی در بسیاری از استراتژی‌های مدیریت پروژه استفاده می‌شود و به‌ویژه برای توسعه نرم‌افزار مرتبط است.

مدیریت پیکربندی چیست

تعریف مدیریت پیکربندی :

مدیریت پیکربندی، تمرین فهرست‌نویسی و ردیابی سیستم‌های فیزیکی و مجازی در یک سازمان و همچنین ابرداده‌های این دارایی‌ها است. در توسعه نرم‌افزار، مدیریت پیکربندی برای بهینه‌سازی پیکربندی برنامه‌ها برای محیط‌های تولیدی آن‌ها برای جلوگیری از خرابی استفاده می‌شود.

تمرکز زیادی از مدیریت پیکربندی بر جذب ابرداده برای سیستم های مختلف در یک سازمان است. به این ترتیب، تیم توسعه نه تنها می‌داند که مثلاً چه سرورهایی در دسترس هستند، بلکه می‌دانند که هر سرور چه سیستم‌عاملی را اجرا می‌کند تا با پارامترهای عملیاتی برنامه خود مطابقت داشته باشد.

نمونه‌های دیگر متادیتای پیکربندی شامل اسرار مانند رمزهای عبور و کلیدهای API، نقاط پایانی برای اتصالات خارجی مانند APIها و مشخصات محاسباتی مانند نیازهای RAM است.

مدیریت پیکربندی با DevOps و CI/CD:

مدیریت پیکربندی مکمل مدل DevOps است. دید خوب در محیط تولید و الزامات آن تضمین می کند که تیم توسعه می تواند نرم افزار خود را برای عملکرد در این پارامترها بهینه کند.

در غیر این صورت، سرعت توسعه در طول مراحل استقرار و عملیات چرخه عمر DevOps با موانع قابل توجهی مواجه خواهد شد که می تواند منجر به هر چیزی از کاهش عملکرد تا قطع کامل شود. این امر تیم توسعه را مجبور می کند تا اصلاحات فوری را برای به روز رسانی برنامه اجرا کند و باعث اختلال در خط لوله DevOps و مشتری می شود.

به عنوان یک مفهوم مرتبط با DevOps، طبیعی است که CI/CD نیز با مدیریت پیکربندی هماهنگ باشد. در خط لوله CI/CD، تغییرات پیکربندی با سیستم های کنترل نسخه ردیابی می شود و پس از تایید به سرعت مستقر می شود. این گردش کار تضمین می‌کند که هم گزارشی از به‌روزرسانی‌ها وجود دارد تا در صورت نیاز، یک سیستم به سرعت به حالت پایدار بازگردانده شود و هم اینکه یک فرآیند بررسی مشخص وجود دارد، بنابراین این تغییرات قبل از استقرار تأیید می‌شوند.

مدیریت پیکربندی چیست

چرا مدیریت پیکربندی مهم است؟

در گذشته، مدیریت پیکربندی برای بسیاری از تیم ها اولویت دوم بوده است. داده های پیکربندی به طور سنتی در سیستم های کنترل نسخه جمع آوری نمی شوند یا در پایگاه های داده اولیه ذخیره نمی شوند. با این حال، زمانی که به مرحله عملیات چرخه DevOps می رسد، داده های پیکربندی حیاتی است.

درک تأثیر مدیریت پیکربندی با ابتدا بررسی آنچه در غیاب آن رخ می دهد آسان تر است.

هزینه مدیریت ضعیف یا بدون پیکربندی:

یکی از مشکلات اصلی چرخه عمر توسعه نرم افزار که شامل مدیریت پیکربندی نمی شود، فقدان یک پایگاه دانش متمرکز است. ابرداده برای سیستم های مختلف که محیط تولید را تشکیل می دهند ممکن است در چندین فایل و ماشین توزیع شود، به این معنی که اطلاعات مهم مانند کلیدهای API و رمزهای عبور پراکنده است. ردیابی این داده ها باعث کند شدن خط لوله می شود.

یکی دیگر از نقاط ضعف این عدم دید این است که تطبیق محیط آزمایش برای یک برنامه کاربردی با محیط تولیدی که در آن زندگی می کند دشوار است. این عدم تطابق اعتبار تست عملکرد را تهدید می کند، زیرا پارامترهای عملیاتی زمانی که برنامه فعال است ممکن است اساساً با پارامترهای موجود در محیط آزمایشی متفاوت باشد. بدتر از آن، یک پیکربندی نادرست در نرم افزار ممکن است از استقرار آن در تولید جلوگیری کند.

پیکربندی نادرست برای عملکرد مضر است و می تواند منجر به عدم انطباق شود. به عنوان مثال، اگر داده‌ها خارج از پایگاه‌های داده تایید شده ذخیره شوند، ممکن است برنامه مقررات حریم خصوصی داده‌ها را نقض کند. یا، اگر یک تیم توسعه‌دهنده موجودی دقیقی نداشته باشد، ممکن است نتواند به‌اندازه کافی نرم‌افزاری را که در کدام سیستم به‌روزرسانی شده است، ردیابی کند که این امر موجب نقض قوانین امنیت سایبری و ایجاد آسیب‌پذیری می‌شود.

مدیریت پیکربندی چیست؟ تمام آنچه که نیاز است بدانید
مدیریت پیکربندی چیست؟ تمام آنچه که نیاز است بدانید

مزایای مدیریت پیکربندی خوب:

مدیریت پیکربندی مزایای بسیاری را برای تیم های DevOps فراهم می کند. همانطور که در بخش قبل مشاهده شد، دیدی که آن را فعال می‌کند برای ایجاد یک کاتالوگ واحد از سیستم‌ها و خدمات بسیار مهم است تا تیم بتواند هنگام ساخت و نگهداری برنامه‌ها، آنها را در نظر بگیرد.

به عنوان بخشی از این دید، مدیریت پیکربندی بر مستندسازی مناسب تأکید دارد. این به فرآیند سوار شدن برای مهندسان جدید کمک می کند و همچنین تضمین می کند که دیگران می توانند به سرعت محیط عملیاتی را درک کنند تا در مواقع اضطراری زمانی که واکنش سریع حیاتی است موثرتر باشد.

مدیریت پیکربندی همچنین به این معنی است که تجزیه و تحلیل محیط تولید و اطمینان از تطابق محیط آزمایش، فرآیندی ساده است. این امر خطر استقرار را کاهش می دهد زیرا برنامه به احتمال زیاد مطابق انتظار عمل می کند و آزمایش هایی که در برابر آن اجرا می شوند منعکس کننده نیازهای واقعی نرم افزار هستند. هنگامی که زمان از کار افتادگی برنامه دارای هزینه پولی است، بهترین روش برای به حداقل رساندن عوامل خطر در هر زمان ممکن است.

در نهایت، مدیریت پیکربندی به بازیابی فاجعه در صورت قطع یا سایر رویدادهای پیش بینی نشده کمک می کند. یک اصل اصلی مدیریت پیکربندی، قابلیت ردیابی است، بنابراین بازگرداندن به روز رسانی به آخرین نسخه شناخته شده پایدار نرم افزار نسبتاً آسان است. این به برنامه اجازه می‌دهد تا زمانی که تیم روی تعمیر دائمی کار می‌کند، به انجام وظایف تجاری ادامه دهد.

اکنون که مزایای مدیریت پیکربندی خوب را درک کرده اید، بیایید بررسی کنیم که چگونه می توانید آن را در سازمان خود پیاده سازی کنید.

طرح مدیریت پیکربندی چگونه است؟

یک برنامه مدیریت پیکربندی چهار حوزه مختلف تمرکز را دنبال می کند. بیایید هر کدام را مرور کنیم.

 

مدیریت پیکربندی چیست

کشف
اولین گام، موجودی سیستم های موجود است. فهرست نویسی باید در تمام محیط های مرتبط با آزمایش و عملکرد برنامه شما انجام شود. سپس مرحله کشف به جمع آوری متادیتاهای دارایی های شناسایی شده شما در یک مخزن مرکزی تغییر می کند. این منبع منفرد حقیقت، این اطلاعات را در فایل‌های داده میزبانی می‌کند، با مراقبت ویژه برای رمزگذاری هر داده مخفی مانند رمزهای عبور و کلیدها قبل از ذخیره‌سازی آن‌ها…..

معیار
اکنون که کشف به پایان رسیده است، می توانید داده های پیکربندی کامپایل شده را برای ایجاد معیاری برای عملکرد موفقیت آمیز مرور کنید. به عبارت دیگر، معیار مبنایی از تنظیماتی است که برنامه برای عملکرد مورد نظر به آن نیاز دارد. این پارامترها را می توان با بررسی یک برنامه کاربردی در تولید و محیط آن تعیین کرد.

کنترل نسخه
کنترل نسخه یکی از اجزای اصلی مدیریت پیکربندی است. پیاده‌سازی یک سیستم کنترل نسخه مانند Git و ردیابی فایل‌های داده پیکربندی شما، یک گزارش قابل ردیابی از ویرایش‌های انجام شده ایجاد می‌کند. کنترل نسخه همچنین فرآیند بازگشت به نسخه قبلی را در صورتی که به روز رسانی برنامه را خراب کند، ساده می کند.

مرور
یک مزیت جداگانه اما مهم سیستم کنترل نسخه این است که به شما امکان می دهد داده های پیکربندی خود را در همان مخزن کد خود ذخیره کنید و از تغییرات غیرمجاز جلوگیری کنید. می‌توانید مجوزهای ویرایش را به اعضای تیم خاصی محدود کنید و یک فرآیند تأیید را پیاده‌سازی کنید تا هرگونه تغییر پیکربندی قبل از ارائه به برنامه نیاز به بررسی قبلی داشته باشد.

این امر مسئولیت پذیری را افزایش می دهد، خطرات را کاهش می دهد و همکاری را فعال می کند زیرا کل تیم می تواند فایل های پیکربندی را در مخزن مشاهده کند.

اکنون که مراحل یک برنامه مدیریت پیکربندی را درک کردید، بیایید ابزارهای موجود را بررسی کنیم تا به شما در اجرای آن در سازمانتان کمک کنند.

ابزارهای مدیریت پیکربندی 

ابزارها بخش کلیدی یک برنامه مدیریت پیکربندی هستند. آن‌ها می‌توانند بسیاری از نیازهای مختلف را برآورده کنند، از جمله فهرست‌بندی دارایی‌های نرم‌افزار، ایجاد تنظیمات جدید، خودکارسازی وصله‌ها و به‌روزرسانی‌ها، و شناسایی پیکربندی‌هایی که مطابقت ندارند. در زیر پنج راه حل برای پیاده سازی استراتژی های مدیریت پیکربندی موجود است.

بیایید هر کدام را مرور کنیم.

مدیریت پیکربندی چیست

1. salt
قیمت: رایگان

Salt یک ابزار مدیریت پیکربندی و هماهنگی است که برای مدیریت هزاران سرور و دارایی IT در مقیاس ساخته شده است. این برنامه بر جمع آوری داده های پرسرعت تمرکز می کند و از پایتون برای ذخیره داده های پیکربندی و اجرای اقدامات استفاده می کند. Salt از فایل های حالت برای توصیف یک سیستم و تنظیمات آن برای حفظ آن در حالت دلخواه استفاده می کند. این ابزار حول یک مدل معماری مشتری-سرور برای بهینه سازی عملکرد ساخته شده است.

2. chef
قیمت: رایگان با طرح های پولی موجود

Chef یک چارچوب یکپارچه سیستم است که برای مدیریت پیکربندی ها در کل پشته فناوری یک سازمان ساخته شده است. این ابزار از «دستورالعمل‌هایی» نوشته شده با روبی برای توصیف منابع و وضعیت مطلوب آنها استفاده می‌کند. سپس آشپز به این پارامترها اشاره می کند تا دارایی های IT را به روز نگه دارد و با خط مشی ها مطابقت داشته باشد. همچنین با ارائه دهندگان خدمات ابری ادغام می شود و در لینوکس، مک و ویندوز پشتیبانی می شود.

3. Ansible
قیمت: آزمایشی رایگان با طرح‌های پولی موجود

خط لوله DevOps خود را با مدیریت پیکربندی بهینه کنید.
مدیریت پیکربندی با حصول اطمینان از اینکه نرم افزار برای عملکرد در محیط تولید خود بهینه شده است، یک عامل کلیدی برای مدل DevOps است. مدیریت پیکربندی به تیم‌ها اجازه می‌دهد تا سیستم‌های موجود را فهرست‌نویسی کنند، داده‌های پیکربندی را ردیابی کنند، یک مسیر حسابرسی برای به‌روزرسانی‌ها ایجاد کنند، کنترل نسخه را برای جلوگیری از تغییرات غیرمجاز و حفظ انطباق اجرا کنند.

مدیریت پیکربندی چیست

اشتراک گذاری:

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

دیدگاهتان را بنویسید