Dark Social چیست و چگونه بر برند شما تأثیر می گذارد؟

Dark Social چیست و چگونه بر برند شما تأثیر می گذارد؟

دارک سوشیال چیست ؟

اصطلاح “اجتماعی تاریکی” هر چند وقت یکبار توسط بازاریاب ها مطرح می شود. اما تاریکی اجتماعی چیست، چگونه بر برند شما تأثیر می گذارد و چگونه می توانید آن را اندازه گیری کنید؟

اپلیکیشن‌های پیام‌رسان بدون هیچ پایانی در حال افزایش هستند و فرصت‌های جدیدی را برای بازاریابان به همراه دارند. جایزه: میلیاردها کاربر فعال ماهانه، از جمله مصرف کنندگان دوست داشتنی نسل هزاره و نسل Z. چهار اپلیکیشن پیام رسان محبوب در حال حاضر تعداد کاربران فعال ماهانه بیشتری نسبت به چهار شبکه اجتماعی اصلی دارند. بر اساس تخمین اخیر، 60.1 درصد از کاربران تلفن همراه در جهان  از WhatsApp استفاده می کنند.

پتانسیل بازاریابی بی پایان است. فن‌آوری‌های مبتنی بر هوش مصنوعی، شکاف بین کاربران و برندها را به صورت یک به یک پر می‌کنند، و ربات‌هایی را برای سفارش پیتزا و حل سؤالات خدمات مشتری به صورت خصوصی ارائه می‌دهند. مثال‌های خوبی در مورد نحوه استفاده برندها از این موضوع وجود دارد، اما عصر ارتباطات پیام‌رسان نیز با مجموعه‌ای از چالش‌های جدید همراه است که قبلاً روی برند شما تأثیر گذاشته است. سوال این است: این تأثیر چقدر است و برندها چگونه باید آن را اندازه گیری کنند؟

Dark Social چیست و چگونه بر برند شما تأثیر می گذارد؟
Dark Social چیست و چگونه بر برند شما تأثیر می گذارد؟

اجتماعی تاریک چیست؟

تاریکی اجتماعی اشتراک‌گذاری‌های نامرئی را توصیف می‌کند که از طریق کانال‌هایی مانند پیام‌رسان‌ها و همچنین ایمیل و پیام‌های متنی اتفاق می‌افتند. اگر در حال حاضر به نیویورک تایمز بروید، هر مقاله ای را انتخاب کنید و URL را از طریق مسنجر فیس بوک برای یکی از دوستان خود ارسال کنید، آن را از طریق تاریک اجتماعی به اشتراک گذاشته اید. برای تیم NYT، این اشتراک به صورت “مستقیم” ظاهر می شود، حتی اگر شما کل پیوند را در مرورگر خود تایپ نکرده باشید. آن‌ها نمی‌دانند مقاله را از کجا آورده‌اید، و به همین دلیل شبکه‌های اجتماعی تیره را به شکلی از ترافیک ارجاعی تبدیل می‌کنند که به کانال اشتباه نسبت داده می‌شود.

این اصطلاح توسط الکسیس مادریگال از آتلانتیک در سال 2012 ابداع شد، که سپس گفت ما فقط نوک کوه یخ مشترک را می بینیم و اندازه می گیریم. و البته حق هم داشت. ماهیت خصوصی این کانال‌ها باعث می‌شود که بازاریابان نتوانند به راحتی متوجه شوند منبع ترافیک چیست.

مهم است که اجتماعی تاریک را با پست های تاریک فیس بوک اشتباه نگیرید. اگر یک بازاریاب رسانه های اجتماعی هستید و در مورد پست های تاریک چیزی نشنیده اید، به هر حال این منبع عالی را به لیست خواندن خود اضافه کنید.

آیا اجتماعی تاریک با معیارهای شما درهم می‌خورد؟

دارک سوشیال چیست ؟
این اصل موضوع است: چگونه می توان برای چیزی که قابل اندازه گیری نیست اعداد تولید کرد؟

آمار تاریک اجتماعی که در بسیاری از مقالات ذکر شده است تنها به یک منبع بازمی گردد. شرکت بازاریابی RhythmOne می گوید که بیش از 80 درصد از کل سهام “تاریک” هستند. این بدان معناست که شما دلارهای تبلیغاتی خود را تنها بر اساس 20٪ از آنچه در واقع اتفاق می‌افتد، قرار می‌دهید – ایده خوبی نیست. اما هنوز نشانگر قرمز بزرگ را خارج نکنید.

طبق داده‌های RhythmOne، 84 درصد از اشتراک‌گذاری‌ها از طریق تاریک اجتماعی انجام می‌شود. اگر 80 درصد بالا به نظر می رسد، ما در یک صفحه هستیم، پس بیایید ببینیم چه چیز دیگری وجود دارد.

برای آتلانتیک، مادریگال می‌خواست یک تخمین بی‌سابقه در مورد سهام‌های اجتماعی تاریک بداند و همراه با شرکت تحلیلی وب خود راهی نسبتاً ساده برای نشان دادن میزان ترافیکی که به اشتباه به «مستقیم» نسبت داده می‌شود، ارائه کردند. از بین تمام بازدیدکنندگان «مستقیم»، آن‌ها افرادی را که در صفحه اصلی یا صفحه دسته‌بندی قرار گرفتند، حذف کردند، و اساساً تنها افرادی که به یک پست می‌رسند باقی می‌مانند، زیرا پیوند را از جایی دریافت کرده‌اند. با ترکیب این اطلاعات با داده‌های اشتراک‌گذاری موجود، آنها به این نمودار رسیدند که می‌گوید بیش از 50 درصد از اشتراک‌گذاری‌های اجتماعی آن‌ها از طریق تاریک اجتماعی اتفاق می‌افتد.

این در سال 2012 بود، زمانی که پیام رسان ها از محبوبیت کمتری برخوردار بودند. با این وجود، به خاطر داشته باشید که همه برندها آتلانتیک نیستند و رسانه‌های خبری تمایل به دریافت سهام بسیار بیشتری نسبت به مثلاً یک بازاریاب B2B دارند.

من با این جمله زندگی می کنم که «هرگز به آماری که خودتان جعل نکرده اید اعتماد نکنید»، بنابراین ما کمی تحقیق خود را انجام دادیم.

درصد ترافیک مستقیم Talkwalker به اندازه سایر منابع گزارش شده نیست، اما همچنان قابل توجه است. اگر به ترافیک مستقیم خود در Google Analytics نگاه کنیم و ترافیک صفحه اصلی، صفحه فرود و برنامه را حذف کنیم، می بینیم که 21 درصد از ترافیک ما از منابع اجتماعی تاریک است.

ما همچنین به ارقام اصلی یک وبینار اخیر نگاه کردیم. پنج درصد توسط Google Analytics به مستقیم نسبت داده شد، حتی اگر صفحه ثبت نام در هیچ کجای وب سایت قابل دسترسی نبود. این بدان معناست که امکان ندارد این افراد مستقیماً روی صفحه قرار بگیرند و تجزیه و تحلیل ما کاملاً دقیق نبود.

آیا نام تجاری شما باید نگران اجتماعی تاریک باشد؟

انتساب اجتماعی، یا اختصاص اعتبار به تلاش های اجتماعی شما، اهمیت بیشتری پیدا می کند. CMOها می‌خواهند ردیابی کنند که دلارهایشان به کجا می‌رود و بتوانند آنچه را که از شبکه‌های اجتماعی به دست می‌آورند را نشان دهند. شما می خواهید بهترین تصمیم ممکن را بگیرید، بنابراین به اعدادی نیاز دارید که حقیقت را بدون مبهم کردن چیزی بیان کنند.

اما به جای اینکه به آن به عنوان چیزی فکر کنید که هنوز خوب انجام نمی دهید، به تمام پتانسیل های آینده فکر کنید. تاریک اجتماعی قطعاً یک منطقه بالقوه برای برندها است و بازاریابان باید شروع به استفاده از آن در جایی که می توانند کنند. بزرگترین بخش این است که مطمئن شوید به داده های مناسب دسترسی دارید. شما فقط در صورتی می توانید تصمیمات آگاهانه ای در مورد اینکه دلارهای خود را کجا خرج کنید، بگیرید که بدانید چه چیزی موثر است و چه چیزی نیست.

دارک سوشیال چیست ؟

نحوه اندازه گیری ترافیک اجتماعی تاریک؟

یک بخش اجتماعی تاریک در Google Analytics ایجاد کنید و متوجه شوید که چند درصد از ترافیک شما به منبع اشتباه نسبت داده می شود. به دست آمده، مالکیت و پرداخت شده را با هم تجزیه و تحلیل کنید، بنابراین می توانید کمپین ها و محتوا را بهینه سازی و اصلاح کنید تا مشتریان را در مسیر خریدشان سوق دهید. در ابزار تجزیه و تحلیل رسانه های اجتماعی خود، می توانید آن را با ذکر نام ها و اشتراک گذاری های اجتماعی خود بپوشانید تا نحوه اشتراک گذاری مشتریان خود را روشن کنید.

اگر می‌خواهید از این هم فراتر بروید، ابزارهایی را در زیر فهرست کرده‌ایم که به شما کمک می‌کنند ترافیک اجتماعی تاریک را درک کنید.

اگر تاریک اجتماعی چیزی است که برند شما نگران آن است، به برخی از این ابزارها برای کمک به شما در ردیابی ترافیک اجتماعی تاریک نگاه کنید:

از کوتاه‌کننده‌های پیوند مانند Bitly یا Owly استفاده کنید، که می‌توانند به اشتراک‌گذاری شما را روشن کنند. اگر از پیوند ردیابی شده استفاده کنید، می توانید درک بهتری از کلیک هایی که پیوندهای خود دریافت می کنند به دست آورید.
دکمه‌های اشتراک‌گذاری خود را با ابزاری مانند sharethis بهبود دهید، که به شما امکان می‌دهد دکمه‌های اشتراک‌گذاری درون خطی یا چسبنده را پیاده‌سازی کنید تا ردیابی افراد محتوای شما را از طریق ایمیل، پیام‌رسان یا متن آسان‌تر کند.
اگر می‌خواهید واقعاً کد اجتماعی تاریک را بشکنید، به GetSocial یا Po.st نگاه کنید. آنها گزینه های گران قیمتی هستند، اما می دانید که پایه های خود را پوشش داده اید.
اگر می‌خواهید درباره اینکه چگونه استراتژی اندازه‌گیری می‌تواند به شما در بهبود بازگشت سرمایه کمک کند، اطلاعات بیشتری کسب کنید، دانلود کنید.

 

دارک سوشیال چیست ؟

اشتراک گذاری:

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

دیدگاهتان را بنویسید